Ostatní

Čárové kódy pro identifikaci zboží u nás i v mezinárodním měřítku

Čárové kódy jsou formou speciálního identifikátoru, které se používají pro identifikaci různých objektů. Někdy může jít o zboží, jindy například o balíky. Existují dokonce i dynamické druhy čárových kódů, které mohou zahrnovat široké spektrum dat s možností pozdější editace.

Čárové kódy, které ale budeme probírat v tomto článku, mají jednostranné využití. Budeme se bavit o čárových kódech, které jsou uzpůsobeny pro identifikaci zboží. V České republice a celé EU přitom používáme stejný standard čárových kódů. Rozdíl ale může přijít v případě, kdy potřebujete svoje zboží evidovat celosvětově. Ostatně to zjistíte na následujících řádcích.

Kde se berou čárové kódy?

Čárové kódy si lze samostatně generovat pouze v tom případě, kdy vám bude stačit jejich použití pro interní užití v rámci společnosti. Pokud ale potřebujete svoje zboží identifikovat na mezinárodní úrovni, nebo mezi různými distributory a dopravci, tak si čárové kódy již nelze generovat samostatně. K tomu následně slouží komerční generátor čárového kódu. Výhodou je, že čárové kódy se svým vyšším počtem klesají na ceně. Jedná se o drobnou investici v rámci desítek korun za čárový kód, který je poté unikátním poznávacím znamením daného produktu.

Jaké čárové kódy se používají v České republice?

V České republice a takové Evropské unii se používá jednotný formát čárových kódů s názvem EAN 13. Jedná se o kód, který je tvořený pomocí třinácti číslic v rozmezí od nuly do devíti. Vedle číselného kódu je potom generovaný také samotný čárový kód, který opět rozšiřuje počet možných kombinací o neuvěřitelné množství. EAN je platným kódem nejen u nás, ale také v Evropě a naprosté většině světa. V případě jeho užití se tak nemusíte bát toho, že by nebylo možné vaše výrobky kvalitně identifikovat.

Jaké jsou globální čárové kódy?

V případě potřeby celosvětově platného čárového kódu se mnohem častěji využívá GTIN. Jedná se o kód, který je víceméně velice podobný našemu EAN. Eliminuje ale problémy, které by mohly vzniknout například při kontejnerové dopravě, kde EAN kód není stoprocentně podporovaný. Všechny tyto kódy se používají na standardní zboží, do kterého nepatří například lékařský materiál či kolkové výrobky. Pro ty existují zvláštní kódy.