Ostatní

Do chorvatské Istrie za lanýži

Lanýže – vzácné, lahodné houby, které mohou svým vzhledem připomínat scvrklou bramboru. Tuto delikatesu výrazné chuti si oblíbili již mezopotámští vládci, pochutnávali si na ní i Řekové a čínští císaři, zdobila tabuli na francouzském dvoře a chybět nesměla ani na stolech rakouskouherské šlechty. Lanýže se vyskytují pouze na několika místech Evropy, především v oblasti Středomoří a Chorvatsko je jednou ze zemí, kde rostou. Vaše dovolena chorvatsko se tak může soustředit třeba právě na jejich sběr. Vydat se za nimi musíte na Istrijský poloostrov, do místních lesů.

Istrijský poloostrov

Zarezervujte si ubytování chorvatsko a vydejte se hledat lanýže.

Istrijský poloostrov vybíhá do Jaderského moře a je rozdělen mezi tři země – Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Největším chorvatským přístavem této oblasti je Pula, která proslula svým římským amfiteátrem, který je nejzachovalejší stavbou tohoto stylu. Mezi další významná města chorvatské Istrie patří Poreč a Rovinj nacházející se na pobřeží.

Hlavní oblastí výskytu lanýžů jsou údolí řeky Mirny a Motovunské lesy. Lanýže rostou pod zemí a pro jejich vyhledávání se používají speciálně vycvičení psi. Sezóna začíná vždy na podzim a vrcholem bývá měsíc říjen. Na portálu ubytovanivchorvatsku.cz si zarezervujte, pro svůj pobyt, hotel nebo apartmán.

Chorvatské Dny lanýžů

Jedná se o různé druhy slavností, soutěží, přednášek a gastronomických show nebo festivalů, které jsou zaměřené právě na tyto vzácné houby. Konají se v období od září do listopadu. Během nich si můžete lanýže zakoupit. V rámci gastronomických dnů můžete v místních restauracích ochutnat pokrmy s lanýži. Pochutnáte si tak na rizotu nebo těstovinách s lanýži. Lanýže se připravují jako předkrm nebo hlavní chod. Přidávají se do pokrmů zeleninových nebo vaječných. Dochucují pokrmy masové.