Ostatní

Intimní hygienu podceňuje stále mnoho lidí

Ačkoliv je hygiena běžnou součástí mnoha životů a není žádným tajemstvím, že důkladnou hygienou lze zabránit mnoha zdravotním potížím, stále ji hodně lidí podceňuje. Základní hygienické návyky si každý osvojuje již v útlém věku, ovšem intimní hygiena je přece jen specifická, především u žen.

Pozor na denní používání intimních gelů

Gely určené pro intimní hygienu žen jsou ideální, ovšem pozor na jejich každodenní používání. Intimní gely mají jiné PH než-li klasické mycí gely, což pomáhá udržet přirozené prostředí v oblasti intimních partií žen.

Pochva je samočistícím orgánem a opláchnutí vlažnou vodou je nejpřirozenější způsob, jak o ni pečovat. Intimní gely používejte každý druhý den. Snížíte riziko infekcí a současně nenarušíte přirozené prostředí pochvy. Někteří výrobci intimních gelů tuto informaci uvádí na obale.

Dejte přednost bavlněnému spodnímu prádlu

Chápeme, že bavlněné spodní prádlo není tak sexy jako krajkové, ovšem syntetický materiál není prodyšný a ženským intimním partiím vůbec neprospívá. Nošením nevhodného spodního prádla se zvyšuje riziko kvasinkových infekcí a jiných zdravotních potíží.

Co ještě ovlivňuje zdraví vagíny?

Vagina je uzavřený svalový kanál, který sahá od vulvy – vně oblasti ženské genitálie – až po krk dělohy (děložního čípku). Zdraví vagíny mohou ovlivnit různé faktory.

  • Sex. Nechráněný sex může vést k sexuálně přenosné infekci. Silný sex nebo poškození pánevní oblasti může mít za následek vaginální trauma.
  • Určité zdravotní stavy nebo ošetření. Stavy, jako je endometrióza a zánětlivé onemocnění pánve, mohou způsobit bolestivý sex. Použití některých antibiotik zvyšuje riziko vaginální kvasinkové infekce.
  • Antikoncepční a dámské hygienické výrobky. Bariérová antikoncepce, jako jsou kondomy, pesar, může způsobit vaginální podráždění. Použití sprejů, deodorantů nebo klasických mycích gelů může způsobit podráždění nebo zhoršit stávající podráždění.
  • Psychologické problémy. Úzkost a deprese mohou přispívat k nízké úrovni vzrušení a výslednému nepohodlí nebo bolesti během sexu.
  • Hladiny hormonů. Změny v hladinách vašich hormonů mohou ovlivnit vaši vagínu. Například produkce estrogenu klesá po menopauze a během kojení. Ztráta estrogenu může způsobit, že se vaginální výstelka ztenčí (vaginální atrofie) – sex bude bolestivý.