Jak už to v České republice bývá zvykem, zákony se stále mění a pro každého Čecha to neznamená nic jiného, než všechny důležité změny sledovat. Mnoho podnikatelů i firem s zvyklo podávat roční hlášení za odpady, které bylo vždy povinné pro každého, kdo produkoval nad 100 kilogramů nebezpečného nebo nad 100 tun běžného odpadu. V roce 2021 však přišel nový zákon o odpadech 541/2020 Sb., který podmínky mění.
Co se pro vás změnilo?
Tentokrát nový zákon spíše potěší, protože se zvýšil limit u nebezpečného odpadu a to ze 100 a 600 kilogramů za rok. Pokud tedy neprodukujete více než 600 kilogramů nebezpečného odpadu ročně, roční hlášení za odpady podávat nemusíte. U běžného odpadu se limit nijak nezměnil. Pro menší producenty nebezpečného odpadu se tedy jedná o příjemnou změnu, pro větší producenty odpadu se v tomto ohledu nic nemění. Ačkoliv mnoha podnikatelům i firmám odpadla nutnost podávat roční hlášení za odpady, stále musí vést průběžnou evidenci odpadů a to právě proto, aby mohli dokázat, že nepřekračují limit pro podání ročního hlášení.
Nejde o jedinou zásadní změnu, také se změnil termín, do kterého se musí roční hlášení za odpady poslat na ISPOP. Zatímco dříve byl termín pro odeslání hlášení za předchozí rok nejpozději do 15.2., nyní se termín posunul až do konce měsíce. Roční hlášení o produkci odpadů 2021 tedy můžete podat až do 28.2. 2022. To je také pozitivní změna, mnoho lidí zajisté více času uvítá.
Nedělejte vše svépomocí
Někdo už považuje vedení evidence i roční hlášení za samozřejmost, kterou pravidelně zpracovává. Velké firmy na to mají často administrativní pracovníky, ale jsou i tací, pro které je to nepříjemná práce navíc. Proč si zbytečně komplikovat život byrokracií, kterou za vás může zpracovat externí firma. Externí zpracování ročního hlášení je snadné a levné, využívají ho podnikatelé, firmy i obce. Pro více informací navštivte web Rocnihlaseni.cz.