Ostatní

Rekonstrukce bytového jádra

Největší procento lidí stále žije v panelákových domech. Jedním z typických znaků panelákových bytů jsou umakartová jádra, která rozhodně nevyhovují současným podmínkám a představám o moderním bydlení. V minulých dobách představovala bytová jádra rychlou a levnou variantu výstavby, která byla založena doslova na pásové výrobě bytů. Dnes si lze i takovýto byt zmodernizovat tak, aby nejen odpovídal moderním požadavkům, ale byl i originální. Rekonstrukce bytového jádra se může dokonce obejít i bez bourání.

Jak na to?

Aby byl zaručen úspěch, je třeba vše podrobně naplánovat. Již podle kvalitní přípravy lze odhadnout celý průběh rekonstrukce. Ideální je, když celou rekonstrukci provede jedna firma, než si na jednotlivé práce sjednávat příslušné řemeslníky. Součástí přípravy by měla být projektová dokumentace nebo alespoň 3D návrh budoucí podoby bytového jádra. Solidní firma s vámi vše nejprve projedná, zohlední vaše požadavky a provede kompletní rekonstrukci bytového jádra tak zvaně na klíč. V rámci uzavření dohody o dílo musí být samozřejmě projednána a dohodnuta i cena rekonstrukce bytového jádra, která by pro dodavatelskou firmu měla být závazná stejně jako termín dokončení.

Rekonstrukce koupelny

Bytové jádro nejen v paneláku tvoří zpravidla koupelna a WC. Umakartové bytové jádro je dnes nevyhovující z hlediska materiálového i dispozičního. Zejména starší generace žijící v panelácích si chce pořídit například sprchový kout namísto klasické vany. I to je jeden z nejčastějších důvodů pro kompletní rekonstrukce koupelny v paneláku.

Průběh rekonstrukce

Můžete se rozhodnout pro kompletní rekonstrukci , nebo i pro ponechání koupelny ve stávající dispozici bytu a obložení jádra jiným materiálem. Druhý způsob je rychlejší a levnější a navíc můžete využít původní rozvody vody a elektroinstalace. Při úplné výměně jádra se odstraní umakartové jádro ve prospěch rozšíření koupelny nebo jejího spojení se záchodem. Většího prostoru lze využít k umístění vany i sprchového koutu, pračky i moderního koupelnového nábytku.