Ostatní

Riflové a kožené bundy se hodí pro každou příležitost

Riflovina i kůže jsou nadčasovými materiály, které ženám dělají radost dlouhá léta. Oblečení i módní doplňky z těchto materiálů lze libovolně kombinovat s jinými materiály a s jakýmkoliv stylem.

Klasická modrá riflovina

Riflovině se také říká denim nebo džínovina. Je to hustě tkaná keprová látka, která je trvanlivá a poddajná. V dřívějších dobách existovala riflovina pouze v tmavě modré barvě, dnes už se ale vyrábí také v černé, bílé, světlé modré nebo také zelené.

Pro každou příležitost

Riflovou bundu ženy unosí k šatům, sukním, kalhotám i mnoha dalším módním kouskům. Riflová bunda může vykouzlit romantický vzhled i elegantní nebo extravagantní. Riflová bunda se hodí k retro i boho stylu, k moderním doplňkům i těm vintage.

V jednoduchosti je krása

Tento kousek nechybí v šatníku žádné ženy, ať je jí dvacet nebo šedesát. Mladší ročníky dávají přednost riflovým bundám s nášivkami a dalšími ozdobami, zatímco zralé ženy vyznávají heslo, že v jednoduchosti je krása a riflovou bundu do pasu nebo i delší nejraději nosí v modré barvě všech odstínů a bez jakýchkoliv doplňků.

Aby ale riflová bunda vydržela dlouhá léta, je zapotřebí se o ni správně starat:

  • Riflovina do pračky nepatří, ale pokud je nutné ji vyprat, musí se prát poruby.
  • Riflová bunda se nesuší v sušičce ani se nežehlí.
  • Bakterií a nejrůznějších zápachů riflovou bundu zbaví nízké teploty. Stačí ji zabalit do igelitového nebo látkového pytle a umístit aspoň na dvacet čtyři hodin do mrazáku.
  • Riflová bunda se věší na ramínko, neskládá se.

V dnešní době se riflové bundy prodávají i se zateplením v podobě umělého kožíšku nebo pravé ovčí vlny. Proto ji lze nosit celoročně, i když je třeba pod nulou.

Kůže jako materiál, který s přibývajícími léty nabývá na hodnotě

Obdobné popularitě jako riflovina se těší i kůže, jež také patří mezi nadčasový materiál, který s přibývajícími léty neschází, ale naopak získává charakteristickou nádhernou patinu.

Kožená bunda by neměla chybět v šatníku žádné ženy. Například takový kožený křivák se těší obrovské oblibě mezi ženami všech věkových kategorií.

Elegance nebo extravagance?

Kožená bunda, ať v hnědé, černé nebo jiné barvě, se hodí naprosto ke všemu, k sukním i kalhotám, k botám na podpatku i třeba teniskám. Ženy, které se obléknou do kožené bundy, ze sebe dokážou vytvořit sexy dračici i divokou rockerku nebo elegantní dámu.

Kožená bunda přetrvá v perfektním stavu i desítky let, ale musí se jí věnovat ta správná a pravidelná péče:

  • Kožená bunda se skladuje pouze na ramínku, jinak by se mohla struktura kůže narušit a popraskat.
  • Před prvním použitím se impregnuje speciálními prostředky anebo včelím voskem.
  • Neměla by zmoknout, jakmile přijde do styku s vodou, popraská. Jestliže se tak ale stane, je nutné okamžitě koženou bundu pověsit na ramínko, nechat proschnout a znovu naimpregnovat.
  • Pokud se bunda ušpiní, očistí se pouze navlhčeným hadříkem.

Kůže není koženka

Koženka je levnější variantou kůže. Je většinou levnější, ale nevydrží tak dlouho. Na druhou stranu lze koženku zpracovat nejrůznějšími metodami tak, aby měla hladký, lesklý nebo i hrubý povrch. Koženka se ošetřuje stejným způsobem jako kůže, ale pokud přijde do styku se solí, například v zimních měsících, pravděpodobně se nenávratně poškodí.

Stejně jako riflové, tak i kožené bundy se prodávají se zateplením a díky tomu je mohou ženy nosit celoročně.