Tipy & rady

Co dělat a jak léčit genitální bradavice?

Potrápit dokážou také genitální bradavice, jež jsou způsobené infekcí lidskými papilomaviry (HPV). Jejich projevem jsou malé bradavičky v oblasti genitálií nebo řitního otvoru. Samy o sobě tyto bradavice nejsou nebezpečné. Ale vyvolává je virus HPV, který může způsobit změny na sliznici děložního čípku a vést až k nádorovému onemocnění.

Bradavice jsou virovým onemocněním

Infekce HPV je rozšířenou pohlavní nemocí, jež se přenáší nejčastěji kontaktem kůží nebo sliznicí. Lze ji získat pohlavním stykem, za rizikové je ovšem možné považovat i používání stejného ručníku nebo ložního prádla. Nakazit se může i novorozenec od matky během porodu.

U žen genitální bradavice, které tvoří vyvýšený pupínek, napadají oblast zevního genitálu, pochvy i čípku, konečníku nebo močové trubice. U mužů se vyskytují bradavice na penisu, předkožce i šourku. Stejně jako u žen se mohou objevit v konečníku nebo v ústí močové trubice. Bradavice někdy srůstají až v květákovité útvary, jež nebolí, ale svědí. Někdy infekce probíhá bez příznaků a člověk je pouhým jejich přenašečem.

Jak se léčí genitální bradavice

Inkubační doba od nákazy ke vzniku prvních projevů onemocnění trvá až dva a více měsíců. I když se jedná o virové onemocnění, léčba genitálních bradavic spočívá v jejich odstranění. K tomu se používají různé způsoby. I přesto se mohou bradavice opět objevit.

K odstranění genitálních bradavic se využívá laser, mohou být také chirurgicky vyříznutí v celkové anestezii.

Bylinky na genitální bradavice

Nepříjemné projevy genitálních bradavic pomáhají zmírnit bylinky. Například je možné vyzkoušet sedací koupel z řebříčku, nebo místo potírat přípravky s aloe vera. Vhodné je také otužovat imunitní systém. V tomto případě pomáhají hlavně potravinové doplňky s betaglukany, jež si lze koupit v lékárně – výborné jsou hlavně houby typu shitake a hlíva ústřičná nebo obiloviny (ovesné vločky, ječmen).