Tipy & rady

Připojení k internetu

Bez internetu si již dnešní život neumíme představit. Jeho výhody všichni oceňujeme zvláště v nynějším nouzovém stavu, kdy trávíme čas převážně doma. Díky internetu můžeme z domova pracovat, děti se mohou učit a ve volných chvílích poskytuje i zábavu.

Typy připojení

Rozeznáváme tři skupiny připojení k internetu, které se liší podle toho, „přes co data tečou“. Jedná se o připojení drátové, bezdrátové a mobilní. Každé z nich se liší řadou parametrů, počínaje maximální rychlostí stahování a odesílání dat, cenou, datovými limity (kolik dat lze maximálně stáhnout za týden či měsíc), ale také možností využívání dalších telekomunikačních služeb (digitální televize, pevný telefon apd.)

Drátové čili kabelové připojení

Kabelové připojení k internetu je všeobecně považováno za silnější a stabilnější než připojení vzduchem. Například Praha je kabely doslova protkaná, takže obyvatelé hlavního města mají výběr snadnější, než obyvatelé ve zbytku republiky. Předností kabelového připojení k internetu jsou vysoké rychlosti, stabilita a nízká hodnota latence (vhodné pro IP telefonování, online hry aj.) a možnost připojení přídavných telekomunikačních služeb. Nejpoužívanější jsou ADSL/VDSL, internet přes kabelovou televizi, optické nebo ethernetové přípojky. Co do pokrytí má největší zastoupení ADSL/VDSL, na které nejčastěji narazíte, když budete hledat vysokorychlostní internet.

Bezdrátové připojení

Obecně se označuje jako WiFi a v Česku je nejpoužívanější. Poskytovatelů WiFi připojení je v ČR spousta a nabízené rychlosti se pohybují v řádu jednotek až desítek megabitů za sekundu. Kvalitnější WiFi přípojky jsou vhodné jak pro stahování objemnějších dat, tak pro hraní online her.

Mobilní připojení

Jeho výhodami jsou nízké pořizovací náklady, snadná a rychlá instalace, skutečná mobilita připojení a vysoká rychlost v místech pokrytých 3G nebo LTE signálem. Pokud potřebujete být online, pořiďte si WiFi router pro mobilní internet, instalujte si SIM kartu a budete připojeni teoreticky opravdu všude, tedy nejen doma, ale i na chalupě, v parku nebo na koupališti.